Ekologiško kuro gamyba
Smulkintos medienos pjuvenų granulės – švarus, ekologiškas, tausojantis gamtos aplinką biokuras. Kurui skirtos granulės gaminamos iš natūralios gamtos biomasės ir medienos apdirbimo įmonių gamybos atliekų. Pažymėtina, kad ši kuro rūšis – viena iš populiariaisių atsinaujinančių energijos šaltinių rūšių Vakarų Europoje, Skandinavijos šalyse dar nuo XX a. antros pusės. Lietuvoje medžio granulės naudojamos jau kelis dešimtmečius, ypač išpopuliarėjo, ženkliai išaugus kito iškastinio kuro kainoms, taikomi akcizai dujoms, anglims. Naudoti medienos pjuvenų granules šildyti namams, kitoms gyvenamosioms, visuomeninės paskirties ar net pramonines (gamybines) patalpas yra vienas efektyviausių būdų. Tai patvirtinta nepriklausomų ekspertų.
Medienos granulės gaminamos iš medienos pjuvenų ir drožlių specialia įranga, aukštu slėgiu suspaudžiant susmulkintą pjuvenų masę. Gamybos procese nenaudojamos jokios papildomos rišančiosios medžiagos, klijai, chemikalai. Granuliavimo proceso metu, veikiant dideliam slėgiui aukštoje temperatūroje drėgmė išgaruoja, tokiu būdu pagamintų medžio granulių drėgmė – vidutiniškai tik 8 – 10%. Tai – natūraliai grynas, be jokių priemaišų natūralus produktas.
Šviesiųjų granulių privalumai
Kūrenant granules į aplinką neišskiriamos jokios kenksmingos medžiagos. Šiluminė vertė siekia 4500 – 5300 kcal/kg. Praktiškai visi medienos granulių degimo produktai natūraliai įsisavinami augalų, t.y. gamtoje sukuriamas uždaras CO2 ciklas.
Perkant kurą verta įsitikinti, kad medienos granulės būtų sausos, be priemaišų, kietos, netrupančios, be jokių svetimkūnių ir drožlių nuobirų. Patartina granules laikyti sausoje patalpoje, kad negautų tiesioginio drėgmės poveikio. Atvirame ore granules galima laikyti kelis mėnesius, oro drėgmė jas veikia lėtai. Kitu atveju, granulės lengvai sugeria menkiausią drėgmę, išbrinksta ir vėl virsta drožlėmis. Į polietilenines pakuotes fasuotų granulių saugojimo laikas – neribotas.
Geriausias savybes kūrenimui katiluose turi šviesiosios, medienos spalvos granulės. Joms sudegus lieka mažiausiai pelenų, kadangi šios rūšies medžio granulės pagamintos iš švarios bežievės išdžiovintos medienos. Gaminant produkciją dažniausiai žaliavai naudojama obliuotos medienos skiedros arba susmulkintos jos atraižos.
Medienos granulių skirtumai
Smėlio ar net rudą atspalvį turinčios granulės gali būti tokios pat geros ir kaitrios kaip šviesiosios, tačiau jos pagamintos iš drėgnų pjuvenų, kurias prieš granuliavimo procesą gamintojai džiovina. Šio proceso metu mediena kiek tai oksiduojasi ir įgauna tamsesnį atspalvį.
Žinotina, kad kuo granulės tamsesnės ir pilkesnės, tuo didesnė rizika, kad jos turi didesnį nesudegančių dalelių kiekį, kuris po medienos masės sudegimo lieka degiklyje. Taigi kūrenant ilgesnį laiką šios rūšies granulėmis, degiklį teks dažniau valyti. Sudegus medžio granulėms pelenų ir smėlio kiekis gali siekti 0,5% – 1,5% iš sudegintos talpyklos kiekio.